تبلیغات
دانستنیهای کودکان - سنین و مراحل بازی
در حال بارگذاری...
جستجو در عناوین مطالب
سنین و مراحل بازی
بازی از هنگام تولد تا هیجده ماهگی شامل استفاده از حواس می باشد.کودکان می بینند، می بویند، می شنوند و لمس می کنند. یادگیری آن ها در دنیای خودشان به این شیوه است. اطلاعات نوزادان توسط این بازی های ساده به وجود می آید وبرای بازی های آینده و یادگیری آن ها مهم است.

شیر خوار

به محض اینکه نوزادان چشم باز می کنند والدین می توانند تصاویری از رنگ های روشن را در اطراف اتاق آماده کنند و هر چند وقت موقعیت رختخواب و عکس ها را تعویض نمایید. تمرکز بر روی عکس های رنگارنگ،‌ ماهچه های چشم را تقویت می نماید و کودکان را تشویق می کند که هوشیار باشند.

اسباب بازی های قابل شستشو و رنگارنگ چشم ها را ترغیب به تمرین می نماید. هنگامی که کودک قادر می شود جغجغه های نرم واسباب بازی های پر سر وصدا را جا به جا کند،‌ می تواند احساس ها و صداهای متفاوت را از هم تشخیص دهد. هنگامی که نوزادان شروع به خزیدن می کنند، برای کتاب های عکس دار پارچه ای، توپ های نرم واسباب بازی های قابل نوازش آماده اند.

کودکان نوپا

از سنین ـ هجده ماهگی تا چهار سالگی ـ کودکان نوپا فعال هستند، از اسباب بازی های بزرگتر مانند: سه چرخه و اسب چوبی لذت می برند. استفاده از این اسباب بازی ها به کودکان کمک می کند که هماهنگی در ماهیچه های بزرگشان گسترش یابد. بازی با آب و ماسه روش های جالبی است برای اکتشاف و تجربه در رابطه با اندازه، شکل و وزن  می باشد. کودکان نوپا درباره نمادها، اعداد و الفبا کنجکاوند آن ها از این که کسی داستان های مورد علاقه شان را با صدای بلند بخواند لذت می برند. کودکان در این سنین شروع می کنند تا از خود محوری بیرون بیایند.

کودکان پیش دبستانی

کودکانی که در سنین چهار وپنج سالگی ـ یا بیشتر ـ هستند، آماده می شوند تا بازی های گروهی را شکل بدهند. آن ها به شیوه ای رشد می کنند که در تنهایی علاقه مند به تفکر درباره خودشان می شوند و به اعمال و نظرات دیگران نیز حساس می شوند. کودکان در این سنین دوست دارند لباس های زیبا بپوشند وآن را به همه نشان دهند، آن ها نیاز دارند که لباس ها، کلاه و هر چیزی که آن ها را بزرگ نشان دهد، ‌بپوشند.

کودکان پیش دبستانی به سرعت کارها را از طریق بازی یاد می گیرند. آموزش تفاوت ها در نحوه احساس، اشکال و صداهای گوناگون به کودکان کمک می کند تا مهارت های خود را گسترش بدهند.

مجموعه لغات کودک در هنگام یادگیری ـ رنگ واندازه ـ افزایش می یابد. هم چنان که کودکان به صورت جسمانی رشد می کنند، کلمات را نیز یاد می گیرند. بازی کردن با گل، آب طراحی ورنگ آمیزی به کودکان استقلال می دهد و فرصتی برای تقویت تصورات و تخیلات آنها است. کودکان پیش دبستانی وقتی درباره چیزهای گوناگون با حالت شگفت انگیز با بزرگسالان صحبت می کنند، درباره صفتی که وجود ندارد، دروغ نمی گویند بلکه آن ها دارای خلاقیت هستند.

کودکان دبستانی

کودکان در سنین ـ  هفت سالگی ـ به مدارس ابتدایی وارد می شوند. در این هنگام هدف از بازی ممکن است اهداف ویژه ای مانند: یادگیری دروس، خواندن و ... باشد. بازی با کلمات، خاک رس، پازل و بازی هایی که طراحی شده تا یادگیری را جذاب تر نماید، باید به طور وسیع در مدارس انجام شود.

بازی کارتی جذاب هستند و موقعیتی را فراهم می کنند که کودکان قواعد را یاد بگیرند و برای مهارت فکری پیچیده آماده شوند. همچنین بازی با صفحات شطرنجی به کودکان کمک می کند تا پیشرفت کنند. بسیاری از کودکان در این سنین دوست دارند از حیوانات مراقبت کنند. در این زمان بچه ها احتمالا همبازی واسباب بازی خود را انتخاب می نمایند.

کودکان در سنین بالاتر از دبستان

در سنین بالاتر در مدارس ابتدایی هنگامی که کودکان در سنین ـ نه تا دوازده سالگی ـ هستند، بسیاری از کارها را می توانند انجام دهند. علاقه آنها متمرکز بر فعالیتهایی می شود که زمان بیشتری برای تکمیل آن نیاز دارند. آنها می توانند با یک اسباب بازی به تنهایی بازی کنند و از عهده انجام یک طرح هنرمندانه برمی آیند. آنها از کلکسیون ها و پروژه های هنری لذت می برند. کودکان در این سنین به بازی های تیمی و ورزشی علاقه دارند، مخصوصا اگر در آن امکان برد وجود داشته باشد. همچنین عواطف آن ها بیشتر تشدید می شود و انتخاب شدن یا نشدن آنها در یک تیم می تواند تجربه عاطفی عمیقی داشته باشد. بازی های آرام و رفتن به سینما کارهای جذابی است که نوجوانان در این سنین به اتفاق یکدیگر انجام می دهند.


نوشته شده توسط: فریبا  روز پنجشنبه 16 شهریور 1391 در ساعت 06:13 ق.ظ | نظرات()
مطالب پیشین (آخرین پست های ارسالی)
 :: آیا کودکتان بد خواب است؟
 :: آیا کودکتان بی اشتهاست؟
 :: نحوه صحیح تربیت کودکان از نظر کارشناسان
 :: ارتباط لباس والدین با بیماری های کودکان
 :: از مراحل دندان درآوردن نوزاد خود چه می‌دانید؟
 :: مهارت‌های فرزندپروری
 :: آیا واقعا تلاش برای تحریک رشد جنین،‌ارزشش را دارد؟
 :: چیز هایی که از والدینمان آموختیم
 :: چطور به کودکان کمک کنیم احساس خوشبختی کنند؟
 :: غذاهای ممنوع
 :: به کودک نو پای خود نشان دهید که چگونه به دیگران کمک کند واز آنها کمک بگیرد
 :: لجاجت در کودکان و روشهای پیشگیری
 :: نحوه شکل گیری اعتماد به نفس در سنین مختلف
 :: آیا تغذیه کودک شما مناسب است؟
 :: نمونه هایی از بازی های آموزشی براساس نظریه "گانیه "